Fala akustyczna w służbie zdrowia

Fala uderzeniowa w ortopedii używana jest do indukcji reperacji oraz regeneracji tkanek.

Istota aktywowania fali uderzeniowej

Funkcjonują trzy podstawowe zasady wywoływania fal uderzeniowych. A mianowicie są to zasady elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.

Mechanizm

Fale uderzeniowe powodują mikroskopowe wywoływania odpowiedzi śródmiąższowych i zewnątrzkomórkowych prowadzących do regeneracji tkanek. Następuje stymulacja produkcji kalogenu. Produkowanie wystarczającej ilości kolagenu jest koniecznym warunkiem regeneracji zniszczonych struktur mięśniowo-szkieletowych i więzadłowych. Fale uderzeniowe niszczą zwapnienia.

Rezultaty stosowania pozaustrojowej terapii falami uderzeniowymi

Większość opublikowanych opracowań informuje o pożądanym wpływie zastosowania pozaustrojowej terapii falami uderzeniowymi w przypadku zapalenia powięzi podeszwy. Stwierdzono na podstawie doświadczeń, że metoda jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia zapalenia powięzi podeszwy.

Natomiast w nielicznej podano niekorzystne wyniki użycia tej metody w w przypadku leczenia zapalenia powięzi podeszwy. Wniosek był taki, że nie ma efektu zastosowania metody u osób z zapaleniem powięzi podeszwy.

Stosowanie omawianej terapii w zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego ma miejsce od ponad dekady i jest przede wszystkim stosowane w leczeniu uszkodzonych ścięgien, takich jak zapalenie powięzi podeszwy pięty.

Zapalenia powięzi podeszwy

Zasadniczym przejawem zapalenia powięzi podeszwy jest ból w dolnej części pięty lub czasami w dolnej części śródstopia. Zazwyczaj dotyczy tylko jednej stopy, jednakże może wpływać na obie stopy.

Aktywni kobiety i mężczyźni w wieku od 40 do 70 lat są najbardziej narażeni na rozwój zapalenia powięzi podeszwy.

Metoda ta też stosowana jest w leczeniu ścięgna Achillesa, braku zrostu złamanej kości, czy tak zwanego „kolana skoczka”.

Zdecydowana większość opublikowanych prac naukowych wykazała pozytywne wyniki.

Źródła tworzenia fal uderzeniowych obejmują zasady elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.

Omawiana metoda jest innowacyjną nieinwazyjną metodą terapeutyczną pozbawioną ryzyka chirurgicznego a skala jej klinicznego zastosowania jej z biegiem lat wzrasta.

Pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi swój początek wzięła w połowie lat 80 tych od przypadkowej obserwacji podczas badań na zwierzętach.

Pozaustrojowa terapia uderzeniowa jest wiodąca w leczeniu mnogości zaburzeń ortopedycznych.

 

https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/opinie/

 

Author: admin