Wątroba – funkcje, choroby, badania

Warto żyć w dobrych stosunkach z największym i jednym z najistotniejszych organów w naszym organizmie jakim jest wątroba. Wszyscy ją mamy, lecz nie wszyscy mamy ją zdrową. Chora wątroba uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby we współczesnym świecie stanowią bardzo poważny problem społeczny. jednakże, że wątroba w początkowym etapie choroby nie daje żadnych dolegliwości, niemniej mimo to można zorientować się, że jest z tym organem niedobrze.

Wątroba-funkcje

Wątroba wytwarza i oddaje żółć, magazynuje żelazo i witaminy, filtruje krew, neutralizuje toksyny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, wytwarza i magazynuje niektóre białka oraz enzymy, przekształca puryny będące związkiem organicznym w kwas moczowy, kojarzy związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, przerabia węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte erytrocyty, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zatrzymuje w organizmie substancje nadające się do ponownego użycia i wydala zbyteczne.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej charakterystycznych i początkowych objawów chorej wątroby należy poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu, świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków. Często występuje również utrata apetytu, ubytek masy ciała, cukrzyca typu 2, biegunki, powiększenie śledziony, wzdęcia, nudności, nadciśnienie tętnicze.

Jak bada się stan wątroby?
W jakim stanie jest nasza wątroba wykażą próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, badanie USG, tomografia komputerowa wątroby lub rezonans magnetyczny. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem.
Dwie najniebezpieczniejsze choroby wątroby to marskość wątroby oraz rak wątroby.

USG wątroby
USG wątroby wykonuje się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, by monitorować tą chorobę i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby dotyczy jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: naczyniowe opcje dopplerowskie, obrazowanie w skali szarości, a także ultrasonograficzne środki kontrastujące.

W jaki sposób dbać o wątrobę
Wątroba wymaga szczególnego podejścia. A więc stronienia od alkoholu, stronienie od niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, zapobiegania gromadzeniu się pasożytów, unikania infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niewielkich dań, ograniczenia konsumowania tłuszczów, lekkostrawnych produktów do przyrządzania dań, stronienia od potraw smażonych, spożywania w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, bowiem pospiesznie i nieporządnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić szkodliwe substancje i dostarczyć żółci koniecznej do strawienia jedzenia.

https://usg-warszawa.pl/usg-doppler/

Author: admin