Usg piersi podstawowa opieka


Jesteś starą w wieku między 20. a 30 rokiem istnienia?
A potrafi jesteś w ciąży? Skoro tak, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania pozwalają wykryć zmiany, które w perspektywie mogą odmienić się w zagrażający życiu nowotwór- myśl o tym!

USG piersi – na czym więc liczy?
Sonomammografia to próbowanie ultrasonograficzne, które polega na obrazowaniu wnętrza piersi za usługą fal dźwiękowych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez odpowiednie ucho. Dostarczane z sprzętu USG przenikają do pytanych tkanek, a potem uwolnią się od nich zaś uciekają do odbiornika. Potem fale akustyczne są robione w pociągi elektryczne, co na monitorze monitora znane jest jako obraz. Tak dokładnie można przedstawić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak prowadzi badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest całkowicie solidne oraz bezbolesne. Pewno być przygotowywane nawet u ślubnej w męczy oraz karmiących piersią, a fale akustyczne przekazywane przez aparat do USG w przeciętny gotuj nie uszkadzają tkanek. Więc takie pytanie potrafi być wielokrotnie powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka przygotowuje się od obszaru w górę i instaluje na plecach na kanapie z rękami założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę narządu i składa ją do piersi pacjentki, następnie mało nią usuwa po badanym obszarze.
W sezonie USG pytane są obie piersi wraz z związkami chłonnymi osiągającymi się w dołach pachowych. Wszystkie złapane w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie wymierzone i przedstawione. Ogromną korzyść stanowi wówczas ,że nie przenosimy na wniosek badania, ponieważ stanowi on opracowywany na obecnie w trakcie wizyty.

USG piersi – czy potrzeba się przygotować do poszukiwania?
Poszukiwanie toż nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Przygotować je można w dodatkowej fazie cyklu menstruacyjnego, choć poleca się, aby USG piersi było realizowane bezpośrednio po okresie. Wtedy piersi są jeszcze kruche i nieobolałe, oraz w innej części cyklu przystępuje do zmian w gospodarce hormonalnej, co potrafi utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie poszukiwanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, dokonany przez lekarza radiologa. W jego trakcie pojawią się zapytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, zażywane środki (w owym hormony), choroby piersi przedstawiające w linii, przebyte porody i pielęgnowanie piersią i ukończone w historie operacje. Dużo jest oraz wynieść ze sobą wyniki byłych badań (np. USG lub mammografii), o ile takie badania posiadamy. Dzięki nim wolno stwierdzić, czy znalezione podczas poszukiwania łagodne guzki podniosły się czy zmieniły indywidualny charakter.

USG piersi – co wykrywa?
Ultrasonografia umożliwia nam wykryć także zmiany łagodne, kiedy a we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG znakomicie przyznaje się do kontrolowania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często wychodzących u zdrowych dziewczyn.

Gruczolakowłókniak to sympatyczny nowotwór piersi w jakości guzka. Pewno liczyć odmienne formaty z kilku, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje samodzielnie lub w wersjach. Przeważnie tworzy wyjątkowy kształt. Jest odważny lub elastyczny, a odda się prowadzić pod palcami. Gruczolakowłókniak nierzadko nie przynosi dyskomfortu, o ile nie stanowi uczciwy. W drugim sukcesie może zawierać dolegliwości bólowe dodatkowo uczestniczy go zapobiec. Choć zmiany te nigdy zatrzymują się zmianami złośliwymi toż potrzeba je przestrzegać. Najlepszym narzędziem do monitorowania jest absolutnie USG. Pani powinna komunikować się na pytanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jak powszechnie je pisać?
Na podstawowe USG piersi ślubna powinna wyłonić się między 20. a 30. rokiem mieszkania, i później wydawać je delikatnie nic co 2 lata. Po przejściu 30-tki badanie należy wyglądać już całkiem co 12 miesięcy. Natomiast jak w byłych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad rodzinny to chodzi wydawać je regularnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – jak o się udać na doświadczenie?
Wezwaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycji/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana wielkości/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Doświadczona czy chciana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Kwalifikacja do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – albo potrafi mammografia?
Myślisz się czytając ten produkt- czy zamiast USG nie dokładnie byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które spośród ostatnich poszukiwań stanowi właściwsze? Reakcję jest następujaca: piersi młodych żon są w grup zrobione z tkanki gruczołowej, jaka w mammografii rentgenowskiej nie jest dokładnie znana. Stąd piersiom młodych dziewczyn o utkaniu gruczołowym kierowane jest pytanie ultrasonograficzne. I w późniejszych latach trwania gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej a wówczas ciekawszym lekarstwem będzie szybko mammografia. Pamiętajmy- nie wyraża to, że USG piersi jest analizowaniem przeznaczonym wyłącznie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – natomiast że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane i jak mammografia rezonansu magnetycznego toż samo z najdokładniejszych poszukiwań w ocenie nowotworów piersi. Leczy na zgoła obcej regule niż USG czy mammografia. Korzysta się w przed bowiem duże pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i wysyłania rentgenowskiego. Energia powstająca w trakcie sprawdzania jest robiona w strat publiczny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę i wskazać jej organizację czy stan unaczynienia. Zawsze chodzi o jednym mieć, że nie wszystka pani będzie mogła takie pytanie przeprowadzić.

Przeciwskazaniem do wystąpienia badania u pacjentki, będzie potrafienie w gronie wszelkich metalowychprzedmiotów. Przynależą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała innego w oku czy metalowego klipsa w czaszce. Ponadto u dziewczyn w ciąży rezonans magnetyczny musi być pisany z szeroką ostrożnością a jedynie wówczas, gdyby istnieje to zupełnie niezbędne. Tego wzoru przeciwskazań nie pamięta przy USG. Generalnie, jako drogie spośród wszystkich prostych metod badania stanowi ono w całości bezpieczne.

USG piersi – które są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi ostatnie dwa inne badania, jakie winnym się wzajemnie uzupełniać zaś nie być dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi posiada często postać mikrozwapnień, oraz ostatnie dostępne będą tylko w mammografii. Badanie ultrasonograficzne i pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich ofert szybko nie daje mammografia.Co nic za pomocą USG jesteśmy w istnienie poznać zmianę łagodną od złej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. Oraz badanie mammograficzne teraz na wówczas nie pozwala. Więc co raz zwłaszcza starsze osoby po mammografii również oczywiście dawane są na USG piersi. Dopiero oba przebiegania w powiązaniu ze sobą dają bowiem pełny obraz sytuacji. Natomiast ostatnim jedynym USG piersi jest sprowadzone do osób w dowolnym wieku!

USG piersi – miłe dla ślubnych w ciąży
U ślubnych w ciąży raka piersi ocenia się nawet 7 miesięcy później w zestawieniu do starych, jakie nie są w przeważa. Rozpoznanie nowotworu stwierdza się w znacznie mocnym stadium, to automatycznie obniża się perspektywy na wyleczenie. I istnieje przekonanie, że u kobiet w woli oraz żywiących piersią nie odczuwa potrzeby wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki podejmowane są przez niektórych lekarzy jako objaw fizjologiczny, występujący ze kolei hormonalnych towarzyszących ciąży. Ale prawo jest taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, a obok każdej kolejnej matki, oczywiście jedno kiedy u ślubne nieistniejącej w ciąży USG piersi powinno stanowić powodowane rutynowo.

Zespół ekspertów z Narodowego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego i Dzikiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca, aby u ludziach ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było budowane w Plus doceniaj II okresie ciąży. I u zdrowszych dziewczyn (poniżej 35. roku istnienia), bez klinicznych objawów choroby piersi również wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w charakterze raka piersi należy pomyśleć wykonanie USG piersi tak samo w Plus lub II trymestrze ciąży. W przykładzie stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w końcu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) pożądane jest zaś zrobienie całych koniecznych badań diagnostycznych, które liczą wykluczyć raka piersi. Przylegają do nich: USG piersi, mammografii (z pokrywą macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko zgodnie ze standardami prawymi w sukcesu dziewczyn niestanowiących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – zintegrowane z biopsją
Biopsję najlepiej posuwa się pod opieką USG, bowiem dzięki temu środek jest skrupulatny i śmie na dobór najwłaściwszej próbki do poszukiwania. Liczy na pobraniu podejrzanych cel lub tkanek. W trakcie poszukiwania są one nakłuwane igłą o różnej grubości i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Zorganizowany w współczesny rodzaj materiał spada na szkiełko, i wtedy do laboratorium, gdzie jest śledzony przez patologa. Lekarz może dobrać biopsję cienko- lub gruboigłową w funkcji od poziomu nieprawidłowej tkanki oraz jej umieszczenia.

USG piersi – jak podawać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do sztuk wyników sonomammografii poświęca się sporządzoną przez Lokalne Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się właściwie w Polsce od 2010 roku. Wypracowane modele na aktualnej ocenie pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi oraz terminologię nieprawidłowych nowości w piersiach. W oceny BIRADS łapie się pod opiekę elementy morfologiczne budowy piersi i wyzwalających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej potrafimy wyróżnić zmiany łagodne od potencjalnie złośliwych. Uczy ona dodatkowo informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych też w przykładzie zmian o oryginalnym rodzaju propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można nadawać do poszczególnej z 7 kategorii razem z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, że możliwościach jest nadmiernie kilku. By móc wystąpić diagnozę, konieczne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W rozpoznawaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie ujawniło łagodne nowości w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do jakości 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych badań obrazowych, i tylko regularne kontrole.
Kategoria BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie łagodne o zagrożeniu złośliwości prostszym niż 2%. W zależności z wieku pacjentki także jej osobistych preferencji, a i obciążeń rodzinnych specjalista może poradzić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy czy biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co rzeczywistość nie mają poważnych cech nowotworu złośliwego, a jakich ryzyko złoślwośc sięga od 2 do 90%. W takim wypadku odpowiednie jest zakończenie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W relacje z końca oferowane jest dalsze działanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany, których ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przypadku szykuje się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub otwarta chirurgiczna) oraz onkologicznej i decyduje najwłaściwszą technikę leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, uznany za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym stopniu rozwoju jezeli bedziesz systematycznie próbowała swoje piersi. Rak piersi istnieje w globalni wyleczalny, o ile zostanie dokładnie wcześnie wykryty! Przeanalizuj swoje piersi! Nie daj się zaskoczyć rakowi!

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *