Objawy choroby refluksowej

Choroba refluksowa to stan, w którym kwasy żołądkowe cofają się do przełyku co jest stanem anormalnym. Zjawisko to dotyka nieregularnie większość ludzi, zwłaszcza po jedzeniu.

https://blogmedyczny.edu.pl/ 

Nasz organizm wykorzystuje kwasy żołądkowe do rozkładania jedzenia, które spożywamy. Prawidłowo, po strawieniu w żołądku, pokarm jest dostarczany do jelit w celu dodatkowego trawienia. Jednak u pacjentów z chorobą refluksową kwaśna zawartość żołądka jest cofana do przełyku, co sprawia stan zapalny.

Nasza aktualna wiedza na temat refluksu żołądkowego oparta na badaniach medycznych mówi nam, że choroba ta jest powszechna zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Występowanie tej choroby jest liczniejsze u osób w wieku 40 lat i więcej.

Objawy typowe

Zgaga

Jest to stan, w którym pacjent odczuwa przykre pieczenie w przełyku. Ból często rozwija się w klatce piersiowej i może docierać do szyi lub gardła. Najprawdopodobniej dzieje się to w związku z tymi czynnościami: po ciężkim posiłku, podnoszeniu, schylaniu się i leżeniu. Na podstawie jednego badania około 75% pacjentów z chorobą refluksową doświadcza tego objawu w nocy. 

Niestrawność

Badania pokazują, że około połowa pacjentów z refluksem kwasu ma niestrawność. Jest to zespół, na który składają się ból w górnej części brzucha, nudności po posiłku i uczucie pełności w żołądku. Nie jest jednak regułą, że ci, którzy mają niestrawność, mają refluks żołądkowy.

Regurgitacja

Regurgitacja polega na tym że zawartość żołądka cofa się do gardła, a czasem nawet do ust. W przypadkach, gdy kwasy rozlały się na drzewo tchawiczo-oskrzelowe, może aktywizować powikłania oddechowe.

Objawy nietypowe

Istnieje jednak wiele przypadków, w których pacjenci z choroba refluksową nie wykazują objawów, takich jak regurgitacja i zgaga. Miast tego doświadczają nietypowych objawów które obejmują:

Objawy gardła

Chociaż nie ma to miejsca często, pacjenci z refluksem żołądkowym cierpią na objawy występujące w gardle. Chrypka, uczucie guzka w gardle, suchy kaszel występują u osób z kwaśnym zapaleniem krtani, objawem gardła. Pacjenci mogą również mieć trudności z przełykaniem, czyli dysfagię. W krytycznych przypadkach pokarm może zostać uwięziony w gardle. Inne objawy gardła to przewlekły ból gardła i uporczywa czkawka.

Wymioty i nudności

Objawy oddechowe

Kaszel oraz świszczący oddech są zaliczane do objawów ze strony układu oddechowego. Powstają one z przedostania się kwasów żołądkowych do drzewa tchawiczo-oskrzelowego, powodując skurcz oskrzeli.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *